Popis atrakcie

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry, tu nájdete aj unikátne prírodné výtvory, a miesta ktoré stoja za objavenie. Jedna takáto nezvyčajná lokalita sa nachádza pri Hontianskych Tesároch.

Ide o Tesárske Dúpence, ktoré sú v tejto lokalite rozťahané na necelých dvoch kilometroch. Dúpence sú vlastne komôrky a malé miestnosti, umelo vyhĺbené do mäkkej horniny. Počas tureckých nájazdov ich obyvatelia vyplienených obcí využívali ako skrýše.

Najstarší dochovaný prameň, v ktorom sa Tesárske Dúpence spomínajú, pochádza z roku 1902 od Andreja Kmeťa, ktorý ich ako prvý zdokumentoval. Vďaka nemu tak ľudia v priebehu rokov spoznávali toto čarovné miesto.

Dúpence sú na štyroch miestach a pomenovania majú podľa počtu dier: jednodierky, dvojdierka a osemdierka. Sú ukryté v lese, no vedú k nim informačné tabule. Niektoré Dúpence sú ľahko prístupné, k iným je potrebné vyliezť po strmej skale alebo po drevenom rebríku a niekoľkých schodíkoch vytesaných do kameňa.

Ak by ste po návšteve Dúpencov chceli pokračovať ďalej, asi 200 metrov za Osemdierkou vstúpite do krátkej, hlbokej Tesárskej rokliny. Tá vás privíta trochu inou atmosférou, na akú ste zvyknutí v Slovenskom raji. Roklina je totiž výtvorom štiavnického stratovulkánu spred 15 miliónov rokov.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Hontianske Tesáre
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.20897, 18.94244)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Tesárske Dúpence

0.5 km
Tesárska roklina
Turistika

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry tu nájdete aj unikátne prí...

Hontianske Tesáre
6.5 km
Rímske kúpele
Zrúcaniny

Dudince - kúpeľné mestečko, ktoré každoročne vyhľadávajú ľudia pre liečivú vodu, wellness a relax. No nájdu sa aj takí, ktorí radi objavujú prírodné či historické unikáty...

Dudince
6.7 km
Kúpele Dudince - Wellnea
Kúpanie

Ak si potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily a zároveň chcete spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie, navštívte kúpeľné mesto Dudince.

Kúpeľná liečba v kúpeľoch...

Dudince
6.7 km
Skalné obydlia
Iné atrakcie

Maličká obec Lišov neďaleko Dudiniec je opradená históriou a v posledných rokoch začína čoraz viac zaujímať turistov. Za dedinkou, na rozľahlej lúke sú v skale vytesané o...

Lišov
6.8 km
Dudinské travertíny
Iné atrakcie

Slovensko je bohatou krajinou na prírodné unikáty. Jedným z nich sú aj Dudinské travertíny. Predstavujú chránený prírodný útvar, ktorý sa nachádza v parku v kúpeľnom areá...

Dudince
6.9 km
Kúpalisko Dudinka
Kúpanie

K letu neodmysliteľne patrí voda, plávania, kúpanie, slnenie a relax. Takúto pravú letnú pohodu nájdete na termálnom kúpalisku Dudinka v kúpeľnom meste Dudince.

Kúpalisk...

Dudince
8.4 km
Pamiatková rezervácia Sebechleby
Múzeá a história

V prekrásnej a pokojnej lokalite na okraji Štiavnických vrchov leží vinohradnícka osada zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku.

V...

Sebechleby
10.5 km
Ochutnívka vína v historickej jaskynnej pivnici
Iné atrakcie

Zažite jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru čarovnej vínnej pivnice ručne tesanej v tufovej skale a krásneho prostredia vsadeného do prírodnej scenérie skál a divokej prí...

Hontianske Moravce