Kontakt
  • Štefana Nikolaja Hýroša 10, Ružomberok
Popis atrakcie
Časová náročnosť je približne 1 hodina.
Časová náročnosť je približne 1 hodina.

Ak zatúžite spoznať komplexnú histórii Liptova, dozvedieť sa viac o živej i neživej prírode, ako aj o významných archeologických nálezoch a lokalitách, navštívte Liptovské múzeum v Ružomberku. Toto múzeum je jedným z najväčších regionálnych múzeí na Slovensku a návštevníkom ponúka pestrú paletu expozícii, pričom sa osobitne zameriava na históriu výroby papiera na Slovensku a osobnosť Andreja Hlinku.

Múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia. Liptovské múzeum má vlastivedný charakter a jeho bohatý zbierkový fond tvorí 180 000 zbierkových predmetov, ktoré návštevníkom prezentuje prostredníctvom viacerých stálych expozícií.

Geologické zloženie, typickú faunu a flóru regiónu mapuje expozícia geológie, paleontológie, botaniky a zoológie. Expozícia archeológie je už tradične venovaná najstaršiemu osídleniu Liptova. V expozícii feudalizmu môžu návštevníci obdivovať ukážky stredovekých zbraní a rytierskeho výstroja,či čiapku pripisovanú legendárnemu Jurajovi Jánošíkovi.

Nemenej zaujímavé exponáty na návštevníkov čakajú v expozícii dejín Liptova 1848-1945, expozícii o živote a diele Andreja Hlinku, národopisná expozícii, expozícii sakrálneho umenia a expozícii o dejinách výroby papiera.

V podkrovných priestoroch múzea je inštalovaná najnovšia expozícia Galéria sakrálneho umenia, ktorej súčasťou je vzácny neskorogotický oltár Korunovania Panny Márie z kostola Všetkých svätých v Ludrovej.

Okrem stálych expozícii múzeum pravidelne organizuje krátkodobé výstavy, vzdelávacie a kultúrne podujatia pre žiakov, študentov, ako aj širokú verejnosť.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Ružomberok
Mapa
Turistická mapa (GPS 49.08119, 19.29792)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Liptovské múzeum v Ružomberku

0.1 km
Galéria Ľudovíta Fullu
Múzeá a história

Galéria Ľudovíta Fullu je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Sídli v Ružomberku v budove, ktoré je zaujímavo architektonicky riešená a vďaka tomu púta pozornosť už z d...

Ružomberok
0.2 km
Skautské múzeum Václava Rubeša
Múzeá a história

Ak vám je téma skautingu blízka a zaujímate sa o jeho vznik a vývoj od minulosti až do dnešných čias, tak Skautské múzeum Václava Rubeša v Ružomberku je tým pravým miest...

Ružomberok
0.4 km
Escape room Ružomberok
Iné atrakcie

So svojim tímom si poslaný do starého, tajomného a opusteného domu, ktorý skrýva svoje dobre ukryté tajomstvá. Dokážeš ich všetky odhaliť a uniknúť?

Poznáte ten pocit, k...

Ružomberok
0.5 km
Mauzóleum Andreja Hlinku
Múzeá a história

V Ružomberku priamo pod Kostolom sv. Ondreja sa nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku, označované tiež ako Pamätník Andreja Hlinku. Výstavba mauzólea začala v roku 1939. V se...

Ružomberok
1.4 km
Krytá plaváreň Ružomberok
Kúpanie

Krytá plaváreň v Ružomberku sa nachádza v areáli Združenej strednej školy a môže sa pýšiť modernou rekonštrukciou, ktorá zatraktívnila využívanie plavárne verejnosťou.

Z...

Ružomberok
1.6 km
B&B Ranč
Kone, jazdectvo

Menší novovzniknutý ranč rodinného typu nachádzajúci sa v príjemnom a tichom prostredí obce Likavka. Oddýchnuť si a zrelaxovať sem môžu prísť veľkí i malí, na všetkých tu...

Likavka
1.7 km
Čebrať
Turistika

Nech ste v Ružomberku na akomkoľvek mieste, vždy ho zbadáte. Vysoký, mohutný a lákajúci na túry. Taký je vrch Čebrať, ktorý je súčasťou Šípskej Fatry.

Vrchol, ktorý je z...

Ružomberok
2.1 km
Vodná nádrž Hrabovo
Kúpanie

Leto je ako stvorené na nezabudnuteľné zážitky. Príďte sa zabaviť a zasmiať do nádherného prostredia Hrabovskej doliny.

Jedna z najobľúbenejších rekreačných dolín na Lip...

Ružomberok - Hrabovo